Bursa Bahçe Peyzajı ve Düzenleme Hizmeti

Bursa'da bahçe peyzajı, bahçe düzenleme ve periyodik bakım hizmeti veren firmamız hangi kalitede çalışıyor öğrenin.


Bahçe Düzenleme

Günden güne artan nüfus, daha çok insanın bir arada yaşadığı şehirlerdeki nüfus yoğunluğunu artırıyor. Şehirleşme açısından çirkin görüntülere sebep olan dikey yapılaşmadan; tarım alanlarının ve doğanın korunması ihtiyacı sebebiyle kaçınmak her zaman mümkün olmuyor. Bu duruma genişleyen şehirlerin insanları katlanmak zorunda bıraktığı ulaşım yükü de eklenince dikey yapılaşmayı doğayla barıştırmaktan başka çare kalmıyor. Dikey yapılaşma ile artan nüfusu uygun şartlarda barındırma arasındaki paradoksun çözümü, apartmanların geometrik beton bloklardan oluşan soğuk görüntüsünü ortadan kaldırmaktan geçiyor. Bu ise ancak uygun bahçeler ve bu bahçelere yönelik bahçe düzenleme hizmeti ile mümkün olacağa benziyor.

Bahçe Düzenlemesi Nedir?

Fransızca kökenli karşılığı olan peyzaj kelimesinin de sık sık kullanıldığı bahçe düzenlemesi; birçok konuda bilgi sahibi olmayı gerektiren işler arasında yer alıyor. İnsan yapısı kültürel varlıklar ile doğanın bir uyum içerisine görünümünü sağlamak için yapılan tüm düzenlemeler olarak tanımlanabilecek peyzajdan farklı olarak bahçe düzenlemesi, daha dar bir alandaki düzenlemeyi içeriyor. En geniş haliyle şehirlerdeki parkların tanzimini içeren bu terim dar anlamda küçük bir evin yine küçük bahçesine kadar indirgenebiliyor.

Bahçe Düzenlemesi Hangi Konuları İçerir?

Tek başına güzel ve düzenli bir görünümün yanında bu görünümün çevreyle ve doğayla uyumunu da gerektiren bahçe düzenlemesi yapacak kişinin;
  • Sulama sistemleri
  • Bahçe bitkileri,
  • İlaçlama,
  • Altyapı inşaatı,
  • Elektrik / elektronik konularında bilgi sahibi olması gerekiyor.
Yukarıda sıralanan gereklilikler, elbette küçük bir bahçedeki çim alanın bakımıyla sınırlı bir düzenleme için gerekmiyor. Özellikle ortak alan olarak kullanılan bahçelerin düzenlenmesi keyfi çalışmalarla mümkün olmuyor. Bu tür yerler için profesyonel bir bakış açısına ihtiyaç duyuluyor. Eğer bahçedeki çiçeklerin belirli bir düzen içerisinde yerleştirilmesi ve budanması, çimlerin en ideal zamanda sulanarak asgari su tüketimiyle yeşil kalması, çalışmalar sırasında altyapının zarar görmemesi ve tanzim edilen bahçenin asgari emekle idamesi isteniyorsa bu konularda bilgili birisinin desteğine ihtiyaç duyulacaktır.

Bahçe Düzenlemesi Ne Zaman Yapılır?

Bahçe düzenlemesinin aslında bir zamanı bulunmuyor. Çünkü bahçe düzenlemesi bahçe bakımından daha geniş bir anlam içeriyor. Bununla birlikte, ülkemizdeki iklim şartları dikkate alındığında çalışma şartları açısından soğuk bölgelerde ilkbahardan kışa kadar olan dönem, ılıman bölgelerde ise yazın aşırı sıcak döneminden kaçınmak için sonbahardan yaza kadar olan dönem daha uygun olabiliyor. Bahar aylarında tabiatın canlanmaya başlamasıyla yapılan çalışmalar ise daha çok bahçe bakımı ile ilgili oluyor. Bahçe düzenlemesi içerisinde yer alan çiçeklendirme ise çiçeğin özelliklerine bağlı olarak farklı zamanlarda yapılabiliyor.

Bahçe Düzenlemesinde Dikkate Alınacak Hususlar

Bahçe düzenlemesinin sadece bitkilerden oluşan bir çalışma olmadığını dikkate almak gerekiyor. Bahçenin çevredeki bahçelerle uyumunun yanında özel bir tarza da sahip olması gerekiyor. Üstelik uyumun sadece çevre bahçelerle sağlanması da yeterli olmuyor. Bahçede simetri sağlanması, oluşan boşlukların dengeli dağılımı gibi estetik düşüncelerin yanı sıra su ve toprak ihtiyacına göre bitkilerin gruplandırılmasından insanların biraz dinlenme ve arkadaşlarıyla sohbet etmek için kullanacakları kamelya ve bankların güneşe göre konumlarına kadar çok detaylı bir planlamaya ihtiyaç duyuluyor. Ayrıca özellikle ağaçların; köklerindeki yayılma ve diğer bitkiler için gölgelenmeye sebep olarak gelişimi engellemeleri dahil tüm ayrıntıların düşünülmesi gerekiyor.

Özellikle Ortak Alanların Düzenlenmesi İçin Profesyonel Kadro Gerekiyor

Bahçe düzenlemesi için birçok konuda bilgi birikimine ihtiyaç duyulduğu yukarıda ifade edilmişti. Bu konuların hepsinde yeterli bilgiye sahip olmak ender rastlanan bir durum olmasının yanında, bahçe düzenlemesi konusuna profesyonel bir anlayışla bakılmadığında farklı problemler yaşanması kaçınılmaz oluyor. Bunlar kişisel zevklerin uyuşmamasından kaynaklı olabilecek daha kolay çözülebilir sorunlar olabileceği gibi altyapı ve bahçedeki mevcut bitki örtüsüne zarar verebilecek hatalar da olabiliyor. Bu nedenle ideal çözümünün yolu profesyonel kadrolardan geçiyor. Biz size bu kadroyla hizmet sunuyoruz.


Bırakın Bahçenizi Profesyoneller Düzenlesin Siz Keyfini Sürün

Peyzaj mimarımızın kontrolünde; ağaçlandırma, çimlendirme ve çiçeklendirme işlerini bu konuda uzun süreli deneyim sahibi personelimiz, zeminde kullanılacak döşeme malzemesinin kaliteli ve ucuz teminini gerçekleştirecek ve gereken yerlerde kullanacak ustalarımız, otomatik sulama sistemini tesis edecek bilgi ve donanım sahibi çalışanlarımızla en iyisini sizlere sunmaya hazırız.
  Arayın görüşelim. Keşfin ardından yapacağımız planlamayı sizlerle tekrar koordine ederek en kısa sürede sizi, size yakışır bir bahçeye kavuşturalım.        

Hizmet bölgelerimiz Nilüfer, Mudanya, İnegöl, Mudanya, İznik, Bademli, Balat ve civarıdır. Bursa ve çevresinde en iyi Bahçe Düzenleme hizmeti alabilmek için şimdi bizi arayabilirsiniz.


WhatsApp Hattı