Yalancı Selvi


Ürün KoduGB95
Fiyat İste
 • Yalancı Selvi Nedir
  Yaz kış yeşil, yüksek boylu ağaç veya çalı formundadır. Değişik formları olduğu gibi değişik renkte pul yapraklara sahiptir. Servilere çok benzerler. Ancak bu bitkilerin kozalakları daha küçüktür ve birinci yılda olgunlaşmaktadır. Kozalak pullarının altında 1–3 adet tohum bulunur. Yaprakları pul şeklindedir. Yaprakları genellikle dalcıklarda dört sıra hâlinde karşılıklı dizilmiştir. Bazı kültür formlarında yapraklar iğne şeklinde, bazılarında ise hem iğne hem de pul yapraklar bir aradadır. Çiçekler tek evciklidir. Erkek çiçekler uzun yumurta şeklinde, dişi çiçekler ise yuvarlaktır. Kuzey Amerika’da doğal olarak yetişmektedir. 50 – 60 m boylanır. Dalları kısa ve çevrel olarak çıkar. Dal uçları ve tepesi sarkıktır. Gövde kabuğu kırmızı kahverengi ve çatlaklıdır.Yapraklar yeşil veya gümüşi-gri renklidir. Pul yaprakların altında beyaz renkte X şeklinde çizgiler bulunur. Kozalakları boldur, yuvarlaktır. Önce mavimsi renkte olup olgunlaştıkça kahverengine dönerler. Sonbaharda tohumlar olgunlaşır. Dona duyarlıdır. Fazla güneşi ve soğuğu sevmez. Zengin toprakları sever. Deniz iklimli yerlerde ve yarı gölge alanlarda iyi yetişmektedir. Kök mantarlarından zarar görür. Tohum, çelik ve aşı ile üretilir. 30 – 40 m boylanmaktadır. 2 m çap yapabilir. Gövdenin dip kısmı kalındır. Kabuğu kahverengi- gri renklidir. Yırtılmış plakalar hâlindedir. Ana dallar yaygın sık ve sarkık durumdadır. Dallar gövdeye yatay birleşir ve yukarı doğru kıvrılır. Tepe sürgünü dik, dalcıklar dört köşelidir. Sürgünleri sarkık, koyu yeşil pul yaprakları dört köşeli, beyaz işaretli ve yağ bezleri yoktur. Serin deniz ikliminden hoşlanır. Gölgeye dayanıklıdır. Hava ve toprak nemini sever. Kumlu ve killi topraklarda iyi yetişir. Soğuklara karşı dayanıklıdır. Dona dayanıklıdır. Tohum, çelik ve aşı ile üretilir. Dekoratif bir bitki olduğu için genellikle tek olarak kullanılır.
  Anavatanı Japonya olmakla birlikte ülkemizde de yetişmektedir. 30 m boy yapabilir. Geniş konik biçimde bir yapıya sahiptir. Gövde kabuğu kırmızı kahverengidir. Dallar gövdeye yatay olarak çıkar. Sürgünleri yassı, uçları sarkıktır. Dalcıklar aşağıya doğru yönelmiştir. Yaprakların üstü yeşil, altı belirgin olarak “x” işareti ile çizgilidir. Kozalakları 5–6 mm çapında kahverengidir. Dona dayanıklıdır. Ilıman ve rutubetli iklimi sever. Kışa dayanıklıdır. Hızlı büyür. Yaz kurağından etkilenir. Budamaya yatkındır. Tohum, çelik ve aşı ile üretilir. Ancak en çok çelikle üretimi yapılır.
   
 • Kargo & Teslimat Bilgileri
  • Kullanıcılarımıza daha iyi hizmet verebilmek adına saat 16:30’a kadar aldığımız siparişlerin büyük bir bölümünü aynı gün içerisinde hızlı bir şekilde kargo firmasına ulaştırmaktayız.
  • Kargosu aynı gün yapılamayacak siparişleriniz için mesai saatlerimiz içerisinde kullanıcılarımız bilgilendirilmektedir.
  • Tüm siparişler için guneybotanik.com en geç 5 iş günü içerisinde paketinizi kargo firmasına teslim etmek ya da siparişi iptal etmek durumundadır.
  • Anlaşmalı olarak Aras Kargo, Mng Kargo aracılığıyla ürünleriniz gönderilmektedir.
  • Ayrıntılı destek için sayfamızın yardım bölümünden Kargo ve Teslimat bölümünü inceleyebilirsiniz.
 • İade Koşulları
  • Kısa sürede olsa kullanılmış ya da hasar görmüş (hasar tespit tutanağı olmayan) ürünler
  • Üzerinden parça sökülmüş ya da parçası kaybolmuş ürünler
  • Montajı yapılmış ve üzerinde montaj izi olan ürünler
  • Faturasız iade edilen ürünler (tüm nüshaları ile beraber)
  • İade süresi geçmiş ürünler (Fatura kesim tarihinden 14 iş günü içerisinde)
  • Anlaşmalı kargolar harici gönderilen ürünler
  • Güney Botanik firmasına ait olmayan ürünler ve elektronik malzemelerin tümü için iade ve değişim talep edilemez.
Benzer Ürünler
0.00
Mazı
0.00
Göknar
0.00
Porsuk
0.00
Su Sediri
0.00
Leylandi Çamı
0.00
Melez Servi
0.00
Lavanta
0.00
Şemsiye Çamı
0.00
Lavantin